Hva skjer ved UiT Kirkenes?

Kommende studier ved UiT Kirkenes

Barnehagelærer

Høsten 2026 har UiT oppstart av et nytt kull med samlingsbasert Barnehagelærerutdanning i Kirkenes.
Studiet er et fulltidsstudium med inntil 10 fysiske samlinger pr. studieår og 100 dager praksis i ulike barnehager.
Les mer om studiet i lenken under.

BARNEHAGELÆRER - BACHELOR

Sikkerhet og beredskap

Høsten 2026 har UiT opptak i samlingsbasert Bachelor i Sikkerhet og Beredskap i Kirkenes.
Studiet er et fulltidsstudium og har normalt 3 ukessamlinger pr. halvår. Det er også mulig ta enkeltemner fra studiet på deltid.
Les mer om utdanningen i lenken under.

SIKKERHET OG BEREDSKAP - BACHELOR

Organisasjon og ledelse

Høsten 2027 har UiT opptak i nett- og samlingsbasert Master i Organisasjon og Ledelse for Offentlig Sektor i Kirkenes.
Studiet er et deltidsstudium over 3 år, med nettbaserte forelesninger og seminarer, fysiske samlinger og veiledning.
Dersom antallet studenter blir under 10 ved campus Narvik og campus Kirkenes vil det bli faglig tilrettelegging ved bruk av teknologi.
Les mer om utdanningen i lenken under.

ORGANISASJON OG LEDELSE FOR OFFENTLIG SEKTOR - MASTER

Sykepleie

Våren 2027 har UiT opptak i samlingsbasert Bachelor i Sykepleie i Kirkenes.
Studiet er på deltid over 4 år, og praksis i ulike deler av helsevesenet utgjør rundt halvparten av utdanningen.
Les mer om utdanningen i lenken under.

SYKEPLEIE (DELTID) - BACHELOR 

Reiseliv

I perioden 2023-2026 tilbyr UiT reiselivsfaglige emner med samlingsbasert undervisning i Kirkenes.

Veiledning i helsesektoren

UiT tilbyr jevnlig videreutdanninger i veiledning for helsesektoren i Kirkenes.

UiT Kirkenes som studiested – Barentshuset

UiT Kirkenes sine lokaler i Barentshuset er fleksible og tilrettelagte lokaler for utdanning og formidling. UiT tilbyr til enhver tid samlingsbaserte utdanninger som er viktig for regionen, og er et naturlig samlingssted for nettbaserte studenter i regionen. Barentsinstituttet ved UiT holder også til her, og driver med utstrakt forsknings-, utviklings- og formidlingsaktivitet.

UiT-studenter som deltar på samlings- og nettbaserte tilbud ved andre campus, for eksempel i Alta eller Tromsø, kan benytte UiTs fasiliteter i Kirkenes som studiested i hverdagen. Dette gjelder både for studenter på fulle gradsgivende studieprogram og for deltidsstudenter. Vi har blant annet studenter fra lærerutdanning, sosialt arbeid, sykepleie, økonomi og ledelse som benytter UiT Kirkenes sin infrastruktur til bl.a. læringsarealer, undervisningsrom, gjennomføring av eksamen og som et sosialt møtested.

Pågående utdanninger og prosjekt ved UiT Kirkenes

Reiseliv, innovasjon og entreprenørskap
UiT har de siste årene tilbudt flere emner innen reiseliv, innovasjon og entreprenørskap.
Bachelor i sikkerhet og beredskap.
 KULL 2025
 KULL 2024
 Det har også vært tilbudt flere emner som kunne tas enkeltvis før oppstarten i 2024
Barnehagelærer
 KULL 2021

Organisasjon og ledelse for offentlig sektor - erfaringsbasert master
 KULL 2025
 KULL 2023
Sykepleie
 KULL 2022
Pågående prosjekter
 Arktisk samprax
 HelseIntro
 COAT
 Barentsinsituttet